What’s your time worth?

 

Every minute in each day is a negotiation with yourself. What’s the most valuable way to spend my time?

Time is something we all have the same amount of. The differences in our lives come from how we choose to spend it. Something you can’t avoid is taking time to fuel your body. Proper fuel allows you to do all other daily tasks more efficiently. Making this choice can mean a sacrifice in another area of our life. And remember, we only have so much time to use. Studies have concluded that a person spends an average of one hour per day prepping, cooking, and cleaning up. Times that by seven days in a week and we are looking at 7 hours lost to food. During that week you also had to shop for groceries. The average time spent in a grocery store shopping for a week’s worth of food is 45 minutes. Given typical traffic, you can estimate 30 minutes of driving time. Over the course of a week just in meal time related activities you have lost somewhere between 7-10 hours. To continue being productive in other areas, we can’t just stop eating to gain that time back.

Let’s get a little more efficient.

Say we are going to choose to spend time on the weekend prepping our food for the week. If I choose to instead cook 15 meals on Sunday and then go the extra step to portion them out appropriately. I may cut my cooking, prepping, and cleanup time to about 5 hours for the week. Then if I average my time spent going to the store; shopping and commuting to one hour, we are at 6 hours spent in food prep. Depending on which of these routes you take and how efficient you can be with your time spent we are still looking at 6-10 total hours per week lost to the creation of food.

Now let’s look at cost.

On average a meal that you shopped for and prepared yourself costs you around $5. For 3 meals a day over the course of 7 days you are spending $105 a week to feed yourself. But what amount did I really lose when I factor in time? If I could supplement my week with just one meal a day that I knew would be high quality and have virtually zero time spent in a grocery store, preparing or cleaning up I could cut the amount of time I spend on food in half. I could gain back 3-5 hours every week. What is that time valued at for you? For those who are entrepreneurs, work in sales, or are otherwise employed in a time intensive career those hours lost each week could equate to a large loss in productivity and profit.

Let’s look at how we could save time.

By spending just over $50 to get five PureFit meals for the week and use them as lunch you could gain another five hours of work time productivity. If you make over $10 an hour; the time you’ve gained has created a more profitable situation for you then spending that time on food. By supplementing your week with the help of PureFit. You’ve optimized the efficiency of staying properly fueled with high quality foods and utilizing your time to gain a maximum benefit.

So again I ask you, what is your time worth?

Let PureFit give back to you. Give back your time, and give back your freedom to determine what is most valuable to you. Grab a meal today and enjoy your extra hour.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *